Moderní designové obálky
pro absolventy největších
českých univerzit
Client
Supervazby.cz
Services
Product design/book cover
Reference
Hledala jsem grafika, který pozorně vyslechne naši představu a splní ji, ale zároveň do práce vloží vlastní nápad a nechá v tom kousek ze sebe. A přesně tyhle dva požadavky Lukáš splnil naprosto na výbornou.
LUCIE MORÁVKOVÁ
Project manager
Supervazby.cz je vedoucí společností v České republice, specializující se na podporu studentů vysokých škol v jejich závěrečném studijním úsilí. Kromě tradičních služeb, jako jsou korektury, konzultace a tisk vazeb pro diplomové a bakalářské práce, představili inovativní grafické obálky. Tyto nové designy nabízejí studentům možnost odlišit se od běžných a jednotvárných obálek a umožňují jim prezentovat své nejnáročnější dílo s hrdostí nejen obsahově, ale i vizuálně.
Mission/Challenge
Cílem bylo navrhnout kolekci atraktivních designových obálek, které okouzlí absolventy a posílí naši pozici na trhu tím, že zvýší prodeje v porovnání s konkurencí. S těmito grafickými návrhy plánujeme přilákat na náš web více návštěvníků a tedy zvýšit zájem i o další doplňkové služby, které nabízíme.
Outcome
Od zveřejnění kolekce se nové vazby na webu dostaly na přední místa v kategorii „designové obálky“. Vzhledem k jejich úspěchu jsme některé designy adaptovali, aby vyhovovaly i širšímu publikum mimo primární školy, supervazby tak kolekci mohou rozšířit i na německý trh. Hlavní marketingový efekt se navíc očekává až s dalšími ročníky, které jsme moderními designy oslovili. Pokud se Supervazbám podaří udržet pozornost těchto mladších studentů, stanou se jejich budoucími zákazníky.
Seriózní téma
v moderním stylu
Cílem bylo navrhnout sérii designů obálek pro diplomové a bakalářské práce, které by reflektovaly motivy vybraných vysokých škol. Tyto designy měly nejen zaujmout studenta svým moderním a originálním vzhledem, ale také působit dostatečně elegantně, aby vyjadřovaly vážnost a serióznost akademického tématu.
Průzkum mezi
studenty
Před zahájením projektu jsem vytvořil anketu a distribuoval ji přes streamovací platformu Twitch, kde jsou dominantní skupinou sledující ve věku 18-25 let. Anketa se soustředila na dvě klíčová témata: preferovaný vzhled obálek a využití těch aktuálních.
Výsledky byly poměrně jasné: většina respondentů uvedla, že po obhajobě práce již obálku prakticky nevyužijí. Po krátkém období sdílení s rodinou a přáteli bývá nejvyšším vrcholem fotka na sociálních sítích a několik srdíček z ní. Práce pak často končí zapomenuta mezi starými učebnicemi nebo, v lepším případě, na poličce vedle oblíbené knihy a sněžítka z dovolené.
Jak dát
obálkám život
Mým záměrem nebylo jen vytvořit design, který udělá radost rodině či skvěle vypadá na instagramu. Chtěl jsem, aby studenti neukládali svou práci do zapomenutého koutu skříně. Aby vnímali svou diplomovou práci jako vizuálně atraktivní kousek, který si rádi postaví na viditelné místo v pokoji, a alespoň jednou za rok její stránky prolistovali, což by podle výsledků ankety představovalo značný nárůst oproti současnému stavu.
S touto vizí jsem navrhoval obálky téměř jako postery, které by vypadaly dobře, i kdyby si je člověk přibil na zeď. Zaměřil jsem se na minimalistický a elegantní styl, zdůrazňující geometrické tvary a čisté písmo, aby designy byly nadčasové a líbily se nejen v roce promoce, ale i dlouho poté.
Barva jako DNA designu
Jedním z klíčových bodů zadání bylo umožnit flexibilní změnu barev v závislosti na fakultě, pro kterou je deska určena.
Mým řešením bylo použít barvu příslušné fakulty jako podkladovou základní barvu desky. Doplnil se tak koncept minimalistického a čistého designu a dodal kontrast ke geometrickým tvarům a písmu.
Nejenže tato volba zaručuje snadné rozlišení mezi jednotlivými fakultami a odlišuje je od fádních klasických desek, ale má také hlubší psychologický význam.
Tento design totiž nejen reprezentuje jednotlivé fakulty, ale také podvědomě spojuje práci studentů s barvami a aktivitami na kampusu. Přestože studenti mohou být součástí určité školy, jejich nezapomenutelné zážitky a emoce jsou více spojeny s fakultou a jejími barvami, které se objevují na akcích, sociálních sítích, visačkách a dalších reprezentativních prvcích. Proto jsem chtěl, aby právě barva fakulty byla ten klíčový prvek, který nese DNA zážitků a emocí.
Fotky pro účel sociálních sítí jsou převzaty z veřejných profilů jednotlivých fakult MUNI.
Více než
jen obálka
Design obálek pro diplomové práce v sobě nesl výzvu spojit vizuální estetiku s emocemi, které každý student vkládá do svého akademického úspěchu. Výsledné designy, které kombinují minimalistické prvky s barvami reprezentujícími jednotlivé fakulty, vyjadřují individualitu a hrdost studentů.
Přínos tohoto projektu je nejen v estetice a spojitosti, kterou studenti mohou navázat se svými vysokoškolskými zážitky. Osobně věřím, že svým přístupem a svými kolekcemi Supervazby nastavily nový standard pro prezentaci akademických prací a celkově přístupu ke studentům. Doufám, že se jedná o první vlaštovky, které budou inspirovat další instituce a společnosti k přehodnocení svého zkostnatělého pohledu a k otevření se novým, modernějším možnostem, jak ve vztahu k samotným studentům, tak i v modernější vizuální komunikaci.
Reference
Hledala jsem grafika, který pozorně vyslechne naši představu a splní ji, ale zároveň do práce vloží vlastní nápad a nechá v tom kousek ze sebe. A přesně tyhle dva požadavky Lukáš splnil naprosto na výbornou